A szerepjátékok kora a gyermekek esetében
Teljesen természetes, hogy a kislányok (sőt! a kisfiúknál sem ad okot aggodalomra) egy idő után elkezdik utánozni a szülőt: felpróbálják anyuci magassarkúját, főzést, takarítást imitálnak, vagy éppen játékbabájukról gondoskodnak éppen úgy, ahogy a szülő tette azt velük babakorukban.
Ez a szerepjátékok kora, amely bár kétség kívül a kislányok körében népszerűbb, sok kisfiú is belekóstol ebbe – hol barkácsolással, hol bizony „lányos” dolgokkal. Ez nem utal semmi másra, mint az anyához való kötődésre: a legtöbb gyermek az anyával áll szoros kapcsolatban, vele tölti mindennapjait, így az ő szokásait kezdi el utánozni.
Miért fontos a szerepjáték?
Kicsit nagyobb korban megfigyelhetjük, ahogy a gyerek egy-egy orvosi látogatás után babáival, plüssállataival vagy más játékaival orvososat játszik. A gyermekeknél ez a felnőtt világának megértését épp úgy szolgálja, mint a benne felgyülemlett esetleges kérdések, feszültségek feldolgozását. A játékon keresztül gyakorlatilag „kipróbálja” – a legtöbbször – a valóságban is megtörtént sztorikat úgy, ahogy azt ő megélte. Ez nem csak fejlődése szempontjából fontos, de a szülőnek is nagyszerű visszacsatolás: a gyermeket játék közben figyelve rengeteg dologra fény derülhet!
A játékbabák szerepe
A játékbabák, főként az élethű játékbabák rendkívül jó apropot adnak a babákkal, a gondoskodással kapcsolatos élmények feldolgozására. Testvérféltékenységnél, válásnál ez fokozottan jellemző, de természetesen minden más esetben is nagyszerű játékot kínál egy szuper baba.
Persze a gyermek fantáziája sokat enged, ám gyakran egy mosolygós, jókedvű játékbabával nehezebben játszik el a kicsi egy esetlegesen szomorú történetet. Ezt ismerte fel a gyártó, akinek Berenguer babái pótolják a hiányt: az élethű arckifejezéssel rendelkező játékok között sírós babákat, ásítós babákat is találhatunk, amelyekkel még valósághűbbé válik a játék!