A Halászbástya története
A Halászbástya amellett hogy gyönyörű, még neve is különleges és már az elnevezése is okot ad a kíváncsiságra, hogy megismerjük a történetét. A hagyomány azzal magyarázza az elnevezését, hogy itt a védelmet a halászok céhe látta el, viszont sokkal valószínűbb alternatíva, hogy az alatta elhelyezkedő városrész után kapta a nevét, amit Halászvárosnak neveztek.
A külvárost egy gyalogos ösvény és egy lépcső kötötte össze a bástyával, aminek északi részét a Híradó-bástya zárta le, az ösvény pedig a Szent Mihály-kápolna mellett helyezkedett el. Ezt az ösvényt lehetett használni a budai halpiacra menet, de történelmi szerepe is van, hiszen itt próbált megszökni Hunyadi László is 1456-ban.
A várfalszakaszt a 18.század elején építették a legkorszerűbb várvédelmi elvek alapján és akkoriban Halászok Bástyájának hívták. 1847-ben azonban erődjellege megszűnt, hiszen Mátyás idején szépíteni szerették volna a városképet, és a Mátyás-templom átépítése remek alkalom volt ennek az átalakítására is, hiszen a Mátyás-templom impozáns épületéhez méltó környezetet kellett kialakítani a várnegyedben. Itt kapta a Halászbástya a neogótikus megjelenését.
Így alakult ki a mai Halászbástya
Schulek Frigyes tervei alapján meg is kezdődtek a munkálatok, aki a 18.századi erődrendszert javarészt megtartotta, inkább csak a tagolatlan, nagytömegű bástyák és falak merevségét alakította át új építészeti elemekkel és igazította a Mátyás-templomhoz megfelelő külalakot.
Ha arra jártok akkor érdemes mind az 5 sarokpontból megcsodálnotok a kilátást, ahová kisebb és nagyobb tornyokat emeltek, ezzel biztosítva a rálátást a városra. A legnagyobb tornyot az egykori Híradás-bástyára építették rá, így egy szinttel magasabb lett, és külön lépcsőrendszer, valamint lépcsőtorony tartozik hozzá. A tornyok között könnyű a mozgás, hiszen a tornyokat árkádok kötik össze.
A várfalak és az árkádok is új burkolatot kaptak és a leglátogatottabb részre, középtájt rusztikus kőburkolatot tettek. Itt találhatjátok meg a két oldalon futú lépcsőn, ahol egykor a Jezsuita-lépcső helyezkedett el, viszont ma már az építész nevét viseli. Az ördög a részletekben rejlik, így Schulek is nagy figyelmet fordított a részletgazdag kidolgozásra, a toronysisakok, az oszlopfők, a kő ülőpadok, a vízköpők, az ablakok és burkolatok varázslatos hellyé varázsolták a régi erődítményt, amiket kandeláberek és függőlámpák világítanak meg esténként.
A romantikus élményt keresőknek tökéletes nyáresti program lehet egy séta a várnegyedben, ahol élvezhetik a csodás panorámáját a kivilágított városnak és ha vacsorázni támad kedvetek, akkor éttermek a Budai várban is találhatóak, így nem kell búcsút intenünk a csodás panorámától, azért mert beülnénk vacsorázni valahova.
A Halászbástyát végül 1902-ben fejezték be, és az építkezések során különleges régészeti leletek kerültek elő.