Mi a vérvétel célja?
Célja a vérvételnek, hogy a levett vérmintát elküldjék laboratóriumi kivizsgálásra annak eredményét pedig a kezelőorvos kiértékelje, ezzel megállapítva olyan információkat, amiket a vérvétel nélkül nem lehetne tudni (pl.: vashiány, különféle vitaminhiányok, gyanított diagnózis igazolása stb.).
Mikor kell elmennünk vérvizsgálatra?
A vérvétel segítségével állapíthatja meg orvosunk a pontos diagnózisunkat, mérheti fel általános egészségügyi állapotunkat és felismerhet jelen lévő, de nehezen észlelhető betegségeket is.
Rutin jelleggel is elküldhet orvosunk fél évente-évente egy általános kivizsgálásra vérvétellel és vizeletvizsgálattal egybekötve. Illetve beutalhat egy diagnózis igazolása céljából is – ha megfelelő szakemberek végzik el, akkor teljesen fájdalommentes a vizsgálat, pontosan ilyen professzionális a vérvétel Miskolcon is, a Népkerti Magánklinikán.
Hogyan zajlik egy vérvétel, mire kell készülni?
Általában a vérvételt egészségügyi szakasszisztensek vagy nővérek végzik el, és ők juttatják el az eredményeket a laborba, ahol a szakorvos a beutaló vagy a beteg által kért vizsgálatok alapján elvégzi a vizsgálatokat melyek alapján lehet értékelni az eredményeket.
Fontos, hogy víz kivételével ne fogyasszunk mást a vérvétel előtt, mert befolyásolhatják az eredményeket. A vízivás viszont fontos, legalább két pohárral igyunk meg a vizsgálat előtt.
Ne dohányozzunk és ne sportoljunk előtte, szintén a fenti okok miatt.
Alkarunk fertőtlenítése után megtörténik a vérvétel, amitől, ha félünk, jobb, ha oldalra nézünk, nem pásztázzuk végig az egész folyamatot. Mély lélegzetvételek, kellemes gondolatok, vagy egy távoli tárgy szuggerálása is sokat segíthetnek.
A vérvétel után kis rosszullétet, gyengeséget érzünk az előfordulhat: ezért legyen nálunk kis csokoládé vagy szőlőcukor amit a vizsgálat után gyorsan bekaphatunk.