A dohányzás és a fogászat
A dohányosok több csontot veszítenek, és kevésbé reagálnak a fogászati kezelésekre a nemdohányzókhoz képest. A 20-30 évvel ezelőtt praktizáló klinikusok szerint ez a dohányosok rossz szájhigiénéjének volt köszönhető, ám ez a nézőpont ma már nem érvényes.
A dohányzás és a fog-és szájbetegségek
"A legfőbb fog-és szájbetegség baktériumok felhalmozódásával kezdődik, amelyek biofilmet képeznek a fogfelszínen. A biofilm és az ellene kialakuló gyulladás vezethet a szövetkárosodáshoz. Számos külső tényező - mint a stressz, genetika, szisztémás betegségek, dohányzás - határozzák meg, hogy valakinél kialakul-e fog- és szájbetegség és hogy milyen gyorsan. A dohányzás befolyásolhatja a gyulladásos folyamatot, a baktériumok hatását is a fogfelszínen és egy sokkal súlyosabb típusú reakció felé fordíthatja a folyamatot"- közölte Dr. Mark Ryder fogorvos, a Kaliforniai Egyetem Fogorvosi Karának periodontális professzora és igazgatója.
A dohányzás, különösen, ha nem megfelelő szájhigiéniával párosul, akár a fogak elvesztéséhez is vezethet. Ez nem csak esztétikai okokból probléma, hiszen a rágást is megnehezíti, ha viszont a hiányt nem pótolják, az olyan betegségekhez vezethet, mind a csontritkulás. A Móricz Dental egy barátságos, modern hangulatú fogászati rendelő Budapest belvárosában, ahol a fogpótlás árak is megfizethetőek.
A dohányzás a fogorvos szemszögéből
Ryder szerint, ha a páciens még nem áll készen a leszokáshoz, adjanak neki oktatóanyagokat és legyenek mindig nyitottak a további megbeszélésekre. A fogorvos szemszögéből azoknál a pácienseknél, akik továbbra is dohányozni akarnak, a cél a károsodások kezelése. Ha a beszéd kevés, vizuális példákkal lehet élni: például az ínysorvadás és egyéb szájüregi kórkép felmutatása a páciensnek talán elfordítják a dohányzástól.