Mi az a fogszuvasodás?
Legelőször talán azt illene tisztázni, hogy mi is az a fogszuvasodás. Nagyon sok helyen találkozhatunk ezzel a szakkifejezéssel, mondhatni beleépül a hétköznapi szókincsünkbe is. A fogszuvasodás lényegében a fog kilyukadását jelenti, annak is azt az esetét, amikor a fog külső, kemény felülete megsérül, lyuk képződik rajta. Ez a legtöbb esetben olyan apró, hogy nem is látható, de kis mérete ellenére nagy problémákat tud okozni. Akár a teljes fog elvesztésével is járhat, ha a szuvasodás nincsen időben megfelelőképpen kezelve. A fogszuvasodás sok esetben fogérzékenységgel, fogfájással jár, ezek az árulkodó jelek esetében érdemes fogorvoshoz fordulni!
Miért alakul ki a fogszuvasodás?
A leggyakrabban a nem megfelelő szájhigiénia az elő idézője a szuvas fogak kialakulásának. A fog és fogkörnyék nem megfelelő ápolása esetén a megtelepedő baktériumok emészteni kezdik az ételből visszamaradt cukrokat, melléktermékként savakat állítanak elő, ezek elég erősek ahhoz, hogy a fogzománcot kikezdjék, és felszínükön parányi lyukakat alakítsanak ki. És már kezdetét is vette a szuvasodás.
Hogyan zajlik a szuvas fogak kezelése?
Sajnos a fogszuvasodásra az az egyetlen gyógyír, ha felkeresel egy szakképzett fogorvost, aki a megfelelő fogászati eljárásokkal kezeli a sérült fogat, házi praktikák alkalmazásának nincsen értelme, ahogyan gyógyszer, krém, és semmi más ilyesmi sincsen rá. A pontos kezelést a kezelőorvos fogja előírni, attól függően, hogy a fog milyen állapotban van, olvass többet a folyamatról itt: fogszuvasodás kezelése.