A csontritkulás kialakulásának okai
A betegség kialakulását két tényező befolyásolja. Az egyik az életünk első 40 évében megtörténő csontfelépülés folyamata, a másik pedig azt ezt követő leépülés mértéke. A csontszövet egész életünk során folyamatosan épül, majd elbomlik, így alkalmazkodik a környezetei megterheléshez. A csontritkulás akkor következik be, amikor a lebomlás mértéke nagyobbá válik, mint az épülésé. Leggyakoribb csonttörések: csuklótörés, csigolyatörések, csípőtörés.
Előfordulhat még csontritkulás különféle betegségek következményeként, ilyenek az anorexia nervosa, pajzsmirigy működési zavar, mellékpajzsmirigy működési zavar, mellékvesekéreg túlműködés, emésztési és felszívódási zavarok, csontvelő betegségek, autoimmun betegségek, alkoholizmus, mozgásképesség elvesztése, szteroid-kezelés.
Mik a tünetei a csontritkulásnak?
Sajnálatos módon a tünetek nem túl feltűnőek eleinte. A szakemberek számára a testmagasság csökkenése, a háti görbület fokozódása, a bordák és a csípőlapát közti távolság csökkenése és a vesekövesség jelezheti a csontritkulás tüneteit, azonban ha nem történt még csonttörés, akkor csak műszeres vizsgálattal, csontsűrűség-méréssel mutatható ki a betegség.
Mi az a csontsűrűség-mérés?
Csontsűrűségmérés vizsgálaton egy fájdalommentes eljárás keretin belül megmérik egy gép segítségével a beteg csontjainak a sűrűségét a leginkább csonttörési kockázattal rendelkező helyeken. A hitelesített, kalibrált géppel rendelkező szakorvosi rendelő Miskolc legjobb klinikáján biztosítja, hogy a gép alacsony dózissugarat bocsájt ki, és tökéletesen megfelel a nemzetközi elvárásoknak.
Így lehet megelőzni a csontritkulást
A betegség esélyét elsősorban a csontépülés fokozásával lehet csökkenteni. A csontépülést pedig rendszeres mozgással és helyes étrenddel lehet elérni, mely tartalmazza a megfelelő fehérjebevitelt, D-vitamin és kálcium fogyasztást.
Főként a nagyobb megterheléssel járó sportok segítik a nagyobb csonttömeg kialakulást, mint például az erőemelés, súlyzós edzés illetve az állóképességi sportok, is mint a futás és úszás, de csak kisebb mértékben. Az erősítő edzéseket időskorban is érdemes folytatni vagy akár elkezdeni, hiszen ezzel is csökkenthető a csontritkulás mértéke.