Mikor ajánlott vérvételre menni?
Teljes laborvizsgálatot legalább egyszer egy évben javasolt elvégeztetni, hiszen az eredmények alapján fény derülhet a különféle megbetegedésekre, valamint az egészségi állapotunkról is kapunk egy összképet. A vérkép képezi a bázisát majdnem minden diagnózis felállításának. Nélkülözhetetlen a vérvétel, ha fáradékonyak, aluszékonyak, nehezen terhelhetőek, levertek, ezen kívül sápadtak vagyunk. Ez esetben a lehető leghamarabb célszerű orvoshoz fordulni. A vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék, trombociták számából már kiszűrhető példának okáért a leukémiás megbetegedések fennállásának gyanúja, de a fokozott vérzés hajlam, továbbá a vérszegénység is így állapítható meg legkönnyebben.
Hogyan készüljünk a vérvételre?
A vérvétel az esetek nagy többségében éhgyomorra következik be, következésképpen a vérvételt megelőző 10-12 órában táplálékot már ne fogyasszon. A kutatás napját megelőző este kerülni szükséges a magas fehérje tartalmú, zsíros ételeket. Folyadékot lehet inni, viszont figyelni kell arra, hogy az ne tartalmazzon szénhidrátot (cukrot), ezen kívül zsírnemű anyagot (pl.: tejet)! A tartós éhezés is kerülendő, mivel az éhezés számos paraméter változását okozhatja. Különleges esetben előfordulhat, hogy nem szükséges éhgyomorra lenni a mintavételkor, emiatt célszerű megkérdezni a kezelőorvost a vérvétel előtti táplálkozási előírásokat illetően.
Ne fogyasszunk élvezeti cikkeket előtte!
Az élvezeti cikkek (kávé, tea) farmakológiailag hatásos anyagokat tartalmaznak, amelyek a különféle szervek működését befolyásolhatják, emiatt különösen funkcionális kutatások (gyomor, vese, máj) előtt felhasználásuk tilos! A mintavételt megelőző alkoholos ital fogyasztást szintén nem ajánlott, következménye képpen egyes paraméterek szintje változhat, ezen kívül befolyásolja számos anyag vesén át történő kiválasztását is. A dohányzás – sok egyéb káros hatása mellett – szintén eltérést eredményezhet egyes laboratóriumi kutatások esetén (pl. magasabb CEA érték mérhető), ezért (is) érdemes kerülni.
Ne féljünk
Ha tudjuk magunkról, hogy rosszul szoktunk lenni vérvétel közben, kérhetjük, hogy lefekhessünk az eljárás közben. Értékes trükk az is, ha nem nézünk oda, bár vannak, akiknek pont az segít, ha látják, mi történik: ki kell tapasztalnunk, nálunk mi válik be. Vegyünk többször mély lélegzetet, és-akármilyen nehéz ilyenkor- próbáljunk valami kellemesre gondolni. Sokat segít mér, ha van nálunk cukros folyadék vagy szőlőcukor.
Gyógyszerek szedése
Bármilyen gyógyszer szedéséről tájékoztatnunk kell orvosunkat illetve a vérvételt végző személyt. Egyes hormonszint-vizsgálatok előtt kérhetik, hogy az orvosságot kivételesen ne szedjük be. Ha pedig valamilyen véralvadásgátlót szedünk, az megnyújthatja a vérzési időt, ezért a nyomókötést tovább kell a szúrás helyén tartanunk.